Právě se nacházíte: Nová zelená úsporám > Aktuality > Priorita je o nových dotacích, úspěšných projektech i sázení stromů

Priorita je o nových dotacích, úspěšných projektech i sázení stromů

13. 04. 2021
Čistší voda, dýchatelný vzduch a více stromů v našem okolí. Nejen o těchto tématech se dočtete v dubnovém vydání časopisu Priorita.

Jak už jsme dříve avizovali, v plném proudu jsou přípravy nových operačních programů. Ve zkratce vám je přiblížíme, obsáhlejší informace si může poslechnout v podcastech. Další novinkou na poli finančních nástrojů je Modernizační fond, jehož příprava je v plném proudu. V přehledné grafice přinášíme výsledky předregistračních výzev, kterými jsme zjišťovali, jak jsou tuzemští investoři na čerpání evropských prostředků připraveni.

Dvě nové dotační výzvy spustily Norské fondy. Peníze půjdou na projekty zaměřené na odstraňování zbytků léčiv z pitné vody, které se klasickým čištěním nedaří zlikvidovat. Druhá výzva podpoří inovativní ekologické postupy.

Představujeme také několik úspěšných projektů. V Heřmanově Městci provozují re-use centrum, kam lidi odkládají nepotřebné věci, jiní si je berou a využívají. Nemusejí tak skončit na skládce a ještě poslouží. Lesy ČR obnovily rašeliniště na Borkovických blatech, v Hulíně vyroste nová habrová alej, která odcloní dopravu.

Za tisíce drobných úspěšných projektů můžeme považovat vysazování stromů v rámci iniciativy Sázíme budoucnost. Kořeny na nových místech už zapouští přes milion sazenic a další přibývají. Přečíst si můžete i o konkrétních výsadbách na několika místech.

V zahraničí se podíváme na Špicberky, v reportáži do Moravského Krumlova a v technologiích na chov mořských ryb.

PRIORITA 4/2021